NRD Начало
Петък, 27 Декември 2024
Начало Цветни аспекти Националната галерия представя изложба на Любен Димитров
2962
Цветни аспекти

Националната галерия представя изложба на Любен Димитров

Националната галерия представя изложба на Любен Димитров (1904 – 2000). Експозицията ще бъде показана от 12 декември до 15 май 2025­­ в „Квадрат 500“, съобщават организаторите. „Любен Димитров е не само забележително с богатото си творчество име в декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век, но и своеобразна школа за синтеза между нея и архитектурата. Над 60 са произведенията на художника в София и страната, реализирани между 1929 и 1986 – фигурална и декоративна скулптурна украса на обществени сгради, паметници, портрети на известни интелектуалци

| 09 Декември 2024, 18:40 ч.
Националната галерия представя изложба на Любен Димитров
Националната галерия представя изложба на Любен Димитров
Снимка © Националната галерия

Националната галерия представя изложба на Любен Димитров (1904 – 2000).

Изложба на покойния Борислав Борозанов ще бъде открита в столичната „Галерия 88“. Вернисажът е на 26 септември, изложбата може да се разгледа до 31 октомври, съобщиха домакините на събитието .

„В кадъра търся съзерцание, едно чувство, което кореспондира с мен - все едно снимам собствения си живот. Като автопортрет, който се движи във времето“, казва авторът, цитиран от организаторите на изложбата.

„Изложбата е изключителна, невероятна изложба в черно-бяло“, коментират от екипа на галерията.

С концерт-спектакъл на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе завършва програмата на тазгодишния Летен оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново. Спектакълът Live on Broadway ще бъде представен на сцената на Летния театър на 11 септември и ще включва изпълнения от най-великите мюзикъли за всички времена, посочват организаторите на фестивала, чийто медиен партньор е .

Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян и съчетава блясъка на мюзикъла с изтънчената красота на оркестровата музика, посочват организаторите. На сцената до Рафи ще бъдат оркестър и хор на Държавна опера-Русе, под диригентството на маестра Вилиана Вълчева, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков. Ще прозвучат популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от

Евгени Недев представя изложбата си „Размисли за времето“ в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията ще бъде показана там от 12 декември до 16 януари, съобщават организаторите.

„Пейзажът представлява опит на художника Евгени Недев да осъзнае пространството, неговите закони, времеви рамки и да се доближи до разбирането на универсалните значения, присъщи на природата. Независимо дали е кътче от дивата природа, или част от голям град, в неговия пейзаж няма други действащи лица освен самия пейзаж като такъв. Това важно обстоятелство, от една страна, го прави универсален, извежда го отвъд човешкото разбиране за време, а от друга страна, позволява на зрителя да изследва неговите пространствено-времеви характеристики, неговата геометрия“, казва Станислав Гончаров.

Евгени Недев е роден в Габрово през 19

ФБР върна открадната картина на Моне на нейните собственици, предаде Ройтерс.

През 1940 г. нацистите конфискуват творба на Клод Моне и седем други произведения на изкуството от Адалберт и Хилда Парлагай, еврейска двойка, принудена да напусне дома си във Виена, след като Австрия е присъединена към нацистка Германия.

След войната Адалберт Парлагай търси безрезултатно картината до смъртта си през 1981 г. Синът му продължава издирването без успех до смъртта си през 2012 г. Но повече от 80 години по-късно в сряда внучките на Парлагай - Хелън Лоу и Франсоаз Парлаги, получиха изчезналия Моне, след като ФБР и британска организация с нестопанска цел откриват картината в САЩ.

"Връщането е акт на справедливост“, каза Ан Уебър, съпредседателка на Комисията за ограбено изкуство в Европа. "Творбата има огромно сантиментално значение за семейството.“

Карти

Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града.

Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа. 

На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида. Историята, разказана от Еленко Касалийски, проследява дългия път, изминат пр

Експозицията ще бъде показана от 12 декември до 15 май 2025­­ в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

„Любен Димитров е не само забележително с богатото си творчество име в декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век, но и своеобразна школа за синтеза между нея и архитектурата. Над 60 са произведенията на художника в София и страната, реализирани между 1929 и 1986 – фигурална и декоративна скулптурна украса на обществени сгради, паметници, портрети на известни интелектуалци. В продължение на няколко десетилетия – от 1939 до 1975 – той е преподавател в Националната художествена академия“, разказват от екипа.

Те посочват, че още през детските си години Любен Димитров остава запленен от мощната изразителност на скулптурата, виждайки в една читанка репродукция на „Те победиха" от Иван Лазаров (1913). „По-късно, чрез издание за историята на античния свят, илюстрирано от Гюстав Доре с правени в музеите рисунки на експонираните фигури, се запознава с изкуството на Асирия, Вавилон, Египет, Древна Гърция и Рим, определяйки като „реализъм" отношението на пластичната форма спрямо природната даденост – възглед, който се развива във времето и намира своето въплъщение през целия му професионален път“, посочват още организаторите.

По думите им с тази естетическа позиция може да се обясни включването на Любен Димитров в изложбения живот през 1930-те – той е сред основателите на Дружеството на новите художници през 1931, но само след година се отказва да бъде повече в ръководството му и дори не участва в годишната изложба. По същото време приема поканата на Данаил Дечев за представяне в 20-ата юбилейна изложба на Дружеството на южнобългарските художници. Но в крайна сметка остава трайно свързан с „Родно изкуство" – и поради близките връзки с колегите си от този кръг, и главно заради присъствието на проф. Иван Лазаров.

Те отбелязват, че сред обектите в София, за които работи скулпторът, са банката на ул. „Иван Вазов" 2 (1929), 7 ЕСПУ на ул. „Цар Иван Шишман" 28 (1938), БНБ (1939), МВР (1939), МНО (1941 – 1942), Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (1942 – 1943), сградата на ъгъла на бул. „Мария Луиза“ и ул. „Екзарх Йосиф“ (1961). За Софийския университет „Св. Климент Охридски“ той създава лъвските фигури пред библиотеката (1932) и фигуралните картуши за южното (1954) и северното крило (1979 – 1983). При основната реконструкция на Народния театър „Иван Вазов" през 1972 – 1976 изпълнява двуфигурните композиции над четирите ъгъла на зрителния тракт, фигурите за нишите в страничните фасади и две свободностоящи алегорични фигури за фоайето на Първи балкон. През 1985 на фасадата на тогавашната Национална галерия за чуждестранно изкуство (днес Квадрат 500) са поставени шест приютени в ниши алегорични фигури. 

Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула.

Показаните снимки са част от най-награждаваните ми фотоси, каза Сърбинска. Тя допълни че скулптурите не са показвани досега пред публика, а акварелите са последната слабост.

„Те са моята почивка, защото скулптурата е трудоемък процес, от нея болят ръцете, болят и очите. На големите празници моята почивка са акварелите. Те са вдъхновени от любимите ми поетични творби“, каза Сърбинска.

Тя уточни, че рисунките не са илюстративни, а по-скоро интуитивни, каквито ги вижда в съзнанието си. За Теодора Сърбинска изкуството е най-вече свобода, щастие и спокойствие, а творческия процес е огромен дар.

Изложбата е със свободен вход и може да се види до 5 октомври.

"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г. певицата Нана Мускури. Днес тя отбелязва своя 90-и юбилей.

Изпълнителката, която на сцената винаги се появява с емблематичните си очила с черни рамки, има записани около 1500 песни на 12 езика в 200 албума. Продадени са над 300 млн. копия в цял свят. Мускури пее на гръцки, английски, немски, нидерландски, френски, италиански, каталонски, испански, иврит, мандарин, маорски. 

Певицата, чието рождено име е Йоанна, но още от детските си години е наричана Нана, се появява на този свят на 13 октомври 1934 г. в Ханя, остров Крит. Музикалният й талан

Пернишкият театър „Боян Дановски“ ще отбележи 105-годишния си юбилей със спектакъл-изненада, съобщи директорът Екатерина Кънчева.

На 1 ноември, в театрален салон „Георги Русев“, ще бъде представен „105 години сред звездите“.

Всички актьори и изпълнители ще се включат напълно безвъзмездно, допълни още Кънчева. „Наричам ги добротворци, защото те откликнаха на идеята напълно безвъзмездно“, отбеляза тя.

Директорът се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт - спектакъл“. Със свои изпълнения ще се участват Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на воде

Градската художествена галерия в Пловдив посвещава месец октомври на Йоан Левиев по повод 90-годишнината от рождението му, съобщиха от културната институция.

От осми октомври в зала „2019“ ще бъдат представени 85 негови платна.

Красимир Линков, куратор на изложбата „Йоан Левиев“ и директор на галерията, е избрал да срещне публиката с автора чрез неговите най-добри живописни произведени от серии, които художникът сам особено цени. В залата се открояват платната от живописните цикли  „Царски времена“ и „Ахилес“. 

„Атаката на Ахилесовците“, „Парадът на Ахилесовците“ и другите композиции от тази поредица са впечатляващи спектакли на катарзиса на човешката душа, на борбата за надмощие, в която триумфалната победа се изражда в бутафорен изблик на опиянение, пише Линков в монография за а

Художникът Еленко Петков представи юбилейна изложба – живопис под надслов „Картини от бъдещето“, посветена на 70 – годишнината си в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград.

Той бе представен от главния библиотекар на културната институция Мила Маринова.

„Изложбата, която откриваме днес, е изповед за несподелените до този момент чувства и видения, които са надграждали пласт върху пласт в творческото съзнание на художника Еленко Петков“, каза Маринова пред приятели и почитатели на културата, словото, картините и художественото изкуство. 

„Има художници, които пресъздават това, което виждат, а други това, което знаят или са успели „творчески“ да откраднат. Но има и такива като Еленко Петков, които търсят една друга реалност, за която няма точни форми и думи. Реалност, извадена боле

„Емблематично произведение на Любен Димитров е двуфигурната композиция „На Шипка всичко е спокойно" в костницата на историческия връх (1957). По повод на 100-годишнината от  героичните събития през август 1877 е реализирана и декоративна стена с релефни композиции покрай стълбите към връх Шипка. В същия район на Стара планина, в местността Бузлуджа, се намира и паметникът на Хаджи Димитър (1961). Други творби в страната са релефът „Предаването на Осман паша“ при гара Ясен край Плевен (1965), алегоричната конна фигура на входа на Габрово (1966), фигурите на моста на р. Банска в Кюстендил (1969), паметникът на Ивайловите войни в местността Демиркапия край Котел (1972), паметникът на Панайот Волов в центъра на Шумен (1978 – 1984)“, казват още от екипа.

Те отбелязват, че изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от изброените монументални скулптури ще бъдат представени под формата на фотографии. 

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи и ...
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни. Първата им спирка бе при своеобразния домаки ...
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Когато се превъплътиш в ролята на Дядо Коледа, получаваш стократно повече радост от тази радост, която излъчват децата. Това казва в интервю професионалният актьор от Хасково Янко ...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село. В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство ...
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“. Експозицията е показана в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата (КДК ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу
В навечерието на Коледа свещеният скален град Перперикон получи още едно голямо признание. След като преди месец той влезе в десетката на класацията на най-интересните археологичес ...
Празничната програма в Кюстендил продължава с караоке и награди, съобщиха от Общината
Празничната коледна програма, започнала вчера, продължава в Кюстендил през целия ден, както и вечерта, когато ще се състои караоке парти, казаха от общинския отдел "Култура и духов ...
Лошото време в Бургас отмени концерта на централния площад в града
Заради лошите метеорологични условия, се отменя празничната програма за днес на откритата сцена на площад "Тройката" в Бургас, съобщиха от Общината. Довечера трябваше да свирят гр ...
Лондончанка получава коледни картички от германска приятелка от 76 години
Възрастна британка получава от 76 години коледни картички от германка, с която си пише от 12-годишна, съобщи Пи Ей Мидия/ДПА. Силвия Пъркинс, на 88 години, от Лондон започнала да ...
Бивша служителка на режисьора Балдони подкрепи обвинения на актрисата Блейк Лайвли срещу него
Твърденията на актрисата Бейл Лайвли, че актьорът Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма "Никога повече", е подел клеветническа кампания срещу нея, намират подкрепа в показан ...
Тикер в 03:00 ч.
В навечерието на Коледа свещеният скален град Перперикон получи още едно голямо ...
Начало Цветни аспекти
2962
Цветни аспекти

Националната галерия представя изложба на Любен Димитров

Експозицията ще бъде показана от 12 декември до 15 май 2025­­ в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.„Любен Димитров е не само забележително с богатото си творчество име в декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век, но и своеобразна школа за синтеза между нея и архитектурата.

| 09 Декември 2024, 18:40 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Националната галерия представя изложба на Любен Димитров
Националната галерия представя изложба на Любен Димитров
Снимка © Националната галерия

Националната галерия представя изложба на Любен Димитров (1904 – 2000).

Експозицията ще бъде показана от 12 декември до 15 май 2025­­ в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

Изложба на покойния Борислав Борозанов ще бъде открита в столичната „Галерия 88“. Вернисажът е на 26 септември, изложбата може да се разгледа до 31 октомври, съобщиха домакините на събитието .

„В кадъра търся съзерцание, едно чувство, което кореспондира с мен - все едно снимам собствения си живот. Като автопортрет, който се движи във времето“, казва авторът, цитиран от организаторите на изложбата.

„Изложбата е изключителна, невероятна изложба в черно-бяло“, коментират от екипа на галерията.

С концерт-спектакъл на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе завършва програмата на тазгодишния Летен оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново. Спектакълът Live on Broadway ще бъде представен на сцената на Летния театър на 11 септември и ще включва изпълнения от най-великите мюзикъли за всички времена, посочват организаторите на фестивала, чийто медиен партньор е .

Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян и съчетава блясъка на мюзикъла с изтънчената красота на оркестровата музика, посочват организаторите. На сцената до Рафи ще бъдат оркестър и хор на Държавна опера-Русе, под диригентството на маестра Вилиана Вълчева, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков. Ще прозвучат популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от

Евгени Недев представя изложбата си „Размисли за времето“ в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията ще бъде показана там от 12 декември до 16 януари, съобщават организаторите.

„Пейзажът представлява опит на художника Евгени Недев да осъзнае пространството, неговите закони, времеви рамки и да се доближи до разбирането на универсалните значения, присъщи на природата. Независимо дали е кътче от дивата природа, или част от голям град, в неговия пейзаж няма други действащи лица освен самия пейзаж като такъв. Това важно обстоятелство, от една страна, го прави универсален, извежда го отвъд човешкото разбиране за време, а от друга страна, позволява на зрителя да изследва неговите пространствено-времеви характеристики, неговата геометрия“, казва Станислав Гончаров.

Евгени Недев е роден в Габрово през 19

ФБР върна открадната картина на Моне на нейните собственици, предаде Ройтерс.

През 1940 г. нацистите конфискуват творба на Клод Моне и седем други произведения на изкуството от Адалберт и Хилда Парлагай, еврейска двойка, принудена да напусне дома си във Виена, след като Австрия е присъединена към нацистка Германия.

След войната Адалберт Парлагай търси безрезултатно картината до смъртта си през 1981 г. Синът му продължава издирването без успех до смъртта си през 2012 г. Но повече от 80 години по-късно в сряда внучките на Парлагай - Хелън Лоу и Франсоаз Парлаги, получиха изчезналия Моне, след като ФБР и британска организация с нестопанска цел откриват картината в САЩ.

"Връщането е акт на справедливост“, каза Ан Уебър, съпредседателка на Комисията за ограбено изкуство в Европа. "Творбата има огромно сантиментално значение за семейството.“

Карти

Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града.

Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа. 

На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида. Историята, разказана от Еленко Касалийски, проследява дългия път, изминат пр

„Любен Димитров е не само забележително с богатото си творчество име в декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век, но и своеобразна школа за синтеза между нея и архитектурата. Над 60 са произведенията на художника в София и страната, реализирани между 1929 и 1986 – фигурална и декоративна скулптурна украса на обществени сгради, паметници, портрети на известни интелектуалци. В продължение на няколко десетилетия – от 1939 до 1975 – той е преподавател в Националната художествена академия“, разказват от екипа.

Те посочват, че още през детските си години Любен Димитров остава запленен от мощната изразителност на скулптурата, виждайки в една читанка репродукция на „Те победиха" от Иван Лазаров (1913). „По-късно, чрез издание за историята на античния свят, илюстрирано от Гюстав Доре с правени в музеите рисунки на експонираните фигури, се запознава с изкуството на Асирия, Вавилон, Египет, Древна Гърция и Рим, определяйки като „реализъм" отношението на пластичната форма спрямо природната даденост – възглед, който се развива във времето и намира своето въплъщение през целия му професионален път“, посочват още организаторите.

Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула.

Показаните снимки са част от най-награждаваните ми фотоси, каза Сърбинска. Тя допълни че скулптурите не са показвани досега пред публика, а акварелите са последната слабост.

„Те са моята почивка, защото скулптурата е трудоемък процес, от нея болят ръцете, болят и очите. На големите празници моята почивка са акварелите. Те са вдъхновени от любимите ми поетични творби“, каза Сърбинска.

Тя уточни, че рисунките не са илюстративни, а по-скоро интуитивни, каквито ги вижда в съзнанието си. За Теодора Сърбинска изкуството е най-вече свобода, щастие и спокойствие, а творческия процес е огромен дар.

Изложбата е със свободен вход и може да се види до 5 октомври.

"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г. певицата Нана Мускури. Днес тя отбелязва своя 90-и юбилей.

Изпълнителката, която на сцената винаги се появява с емблематичните си очила с черни рамки, има записани около 1500 песни на 12 езика в 200 албума. Продадени са над 300 млн. копия в цял свят. Мускури пее на гръцки, английски, немски, нидерландски, френски, италиански, каталонски, испански, иврит, мандарин, маорски. 

Певицата, чието рождено име е Йоанна, но още от детските си години е наричана Нана, се появява на този свят на 13 октомври 1934 г. в Ханя, остров Крит. Музикалният й талан

Пернишкият театър „Боян Дановски“ ще отбележи 105-годишния си юбилей със спектакъл-изненада, съобщи директорът Екатерина Кънчева.

На 1 ноември, в театрален салон „Георги Русев“, ще бъде представен „105 години сред звездите“.

Всички актьори и изпълнители ще се включат напълно безвъзмездно, допълни още Кънчева. „Наричам ги добротворци, защото те откликнаха на идеята напълно безвъзмездно“, отбеляза тя.

Директорът се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт - спектакъл“. Със свои изпълнения ще се участват Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на воде

Градската художествена галерия в Пловдив посвещава месец октомври на Йоан Левиев по повод 90-годишнината от рождението му, съобщиха от културната институция.

От осми октомври в зала „2019“ ще бъдат представени 85 негови платна.

Красимир Линков, куратор на изложбата „Йоан Левиев“ и директор на галерията, е избрал да срещне публиката с автора чрез неговите най-добри живописни произведени от серии, които художникът сам особено цени. В залата се открояват платната от живописните цикли  „Царски времена“ и „Ахилес“. 

„Атаката на Ахилесовците“, „Парадът на Ахилесовците“ и другите композиции от тази поредица са впечатляващи спектакли на катарзиса на човешката душа, на борбата за надмощие, в която триумфалната победа се изражда в бутафорен изблик на опиянение, пише Линков в монография за а

Художникът Еленко Петков представи юбилейна изложба – живопис под надслов „Картини от бъдещето“, посветена на 70 – годишнината си в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград.

Той бе представен от главния библиотекар на културната институция Мила Маринова.

„Изложбата, която откриваме днес, е изповед за несподелените до този момент чувства и видения, които са надграждали пласт върху пласт в творческото съзнание на художника Еленко Петков“, каза Маринова пред приятели и почитатели на културата, словото, картините и художественото изкуство. 

„Има художници, които пресъздават това, което виждат, а други това, което знаят или са успели „творчески“ да откраднат. Но има и такива като Еленко Петков, които търсят една друга реалност, за която няма точни форми и думи. Реалност, извадена боле

По думите им с тази естетическа позиция може да се обясни включването на Любен Димитров в изложбения живот през 1930-те – той е сред основателите на Дружеството на новите художници през 1931, но само след година се отказва да бъде повече в ръководството му и дори не участва в годишната изложба. По същото време приема поканата на Данаил Дечев за представяне в 20-ата юбилейна изложба на Дружеството на южнобългарските художници. Но в крайна сметка остава трайно свързан с „Родно изкуство" – и поради близките връзки с колегите си от този кръг, и главно заради присъствието на проф. Иван Лазаров.

Те отбелязват, че сред обектите в София, за които работи скулпторът, са банката на ул. „Иван Вазов" 2 (1929), 7 ЕСПУ на ул. „Цар Иван Шишман" 28 (1938), БНБ (1939), МВР (1939), МНО (1941 – 1942), Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (1942 – 1943), сградата на ъгъла на бул. „Мария Луиза“ и ул. „Екзарх Йосиф“ (1961). За Софийския университет „Св. Климент Охридски“ той създава лъвските фигури пред библиотеката (1932) и фигуралните картуши за южното (1954) и северното крило (1979 – 1983). При основната реконструкция на Народния театър „Иван Вазов" през 1972 – 1976 изпълнява двуфигурните композиции над четирите ъгъла на зрителния тракт, фигурите за нишите в страничните фасади и две свободностоящи алегорични фигури за фоайето на Първи балкон. През 1985 на фасадата на тогавашната Национална галерия за чуждестранно изкуство (днес Квадрат 500) са поставени шест приютени в ниши алегорични фигури. 

„Емблематично произведение на Любен Димитров е двуфигурната композиция „На Шипка всичко е спокойно" в костницата на историческия връх (1957). По повод на 100-годишнината от  героичните събития през август 1877 е реализирана и декоративна стена с релефни композиции покрай стълбите към връх Шипка. В същия район на Стара планина, в местността Бузлуджа, се намира и паметникът на Хаджи Димитър (1961). Други творби в страната са релефът „Предаването на Осман паша“ при гара Ясен край Плевен (1965), алегоричната конна фигура на входа на Габрово (1966), фигурите на моста на р. Банска в Кюстендил (1969), паметникът на Ивайловите войни в местността Демиркапия край Котел (1972), паметникът на Панайот Волов в центъра на Шумен (1978 – 1984)“, казват още от екипа.

Те отбелязват, че изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от изброените монументални скулптури ще бъдат представени под формата на фотографии. 

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу
Калейдоскоп
Празничната програма в Кюстендил продължава с караоке и награди, съобщиха от Общината
Под прожектора
Лошото време в Бургас отмени концерта на централния площад в града
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.